Dlaczego tak trudno leczy się alkoholizm?
Istota problemu tkwi w odmiennym działaniu alkoholu na osoby uzależnione i zdrowe. Otóż osoba uzależniona po spożyciu alkoholu odczuwa nieporównywalnie wzmożoną euforię, szczytuje. Większość ludzi pijąc alkohol odczuwa psychostymulację, opisuje to jako rozluźnienie, działanie odstresowujące, miłe uspokojenie, znika frustracja, lęk, człowiek się odpręża. U pacjentów uzależnionych przyjemne działanie etanolu jest silniejsze. Często lub zawsze dominuje nad innymi emocjami. Przyczyną są zmiany w mózgu, alkohol powoduje wzmożone wydzielanie neurotransmiterów które wywołują euforię, endorfin, dopaminy i podobnych. Można stwierdzić, że reakcja mózgu osób chorych i zdrowych na alkohol jest inna.
Z tego powodu alkoholikom jest znacznie trudniej wyrzec się alkoholu, zachować abstynencję.
Więc truizmy: przestań pić, wystarczy nie pić i podobne do pacjentów nie trafiają, oznacza to dla nich coś zupełnie innego niż dla pozostałych.
Leczenie alkoholizmu wszelkimi metodami: farmakologicznymi i oddziaływań psychospołecznych to w pewnym znaczeniu walka o emocje pacjenta. Musi się on wyrzec swojej miłości, stanów, które dawały mu przyjemność na najwyższym znanym poziomie. To ogromne poświęcenie, trudne do zrozumienia dla osób zdrowych.
Dlatego alkoholizm leczy się tak trudno.
Kiedy należy udać się na leczenie alkoholizmu?
Ciężka i stresująca praca to bardzo częste powody popadania w różne, lecz nie zawsze zdrowe nawyki. Niczym dziwnym nie wydaje się ‘strzelenie’ sobie kilku piwek albo ‘setki’ wódki po wielogodzinnej harówce. Jest to złudne wrażenie, gdyż takie podejście, jest jedną z najczęstszych przyczyn popadania w chorobę alkoholową.
Jeżeli powyższa sytuacja jest odzwierciedleniem Twojego postępowania, to warto zastanowić się nad trybem swojego życia i zastanowić się nad aspektem, jaki stanowi leczenie alkoholizmu. Najpierw należy przekonać się o poziomie uzależnienia od napojów alkoholowych. Spróbuj więc odstawić wszelkie źródła procentów, chociażby na kilka dni. Obserwuj reakcje swojego organizmu. Jeżeli nie dzieje się z nim nic dziwnego, nie mamy żadnych objawów odstawienia to nasze szczęście. Nie oznacza to oczywiście, że mamy wracać do codziennego picia. Wręcz przeciwnie. Póki jesteśmy w stanie się kontrolować, zrezygnujmy z napojów w wyskokowych. Gorzej, jeżeli zauważamy pewne skutki zaprzestania spożycia alkoholu. Mogą to być bóle głowy, żołądka, pogorszone samopoczucie, objawy depresji. Te symptomy to znak, że mamy problem. Nasz organizm żąda od nas alkoholu, a to znak, że konieczne jest leczenie alkoholizmu.
Może nie od razu koniecznym będzie odwiedzenie stowarzyszenia AA, jednak warto poradzić się psychologa, psychiatra lub chociażby lekarza pierwszego kontaktu. Rozmowy z tymi osobami pozwolą nam na określenie naszego problemu, zidentyfikowanie jego źródeł oraz podjąć pierwsze kroki, które pozwolą nam uniknąć długotrwałego procesu jakim jest leczenie alkoholizmu.