Leczenie odwykowe – alkoholizm
Uzależnienie od alkoholu jest bez wątpienia chorobą, nieco mniej popularną od przeziębienia, grypy czy białaczki ale jej skutki mogą być równie zabójcze co rak złośliwy. Leczenie odwykowe nie jest proste i jest to proces długoterminowy składający się z wielu etapów.
Podstawowym czynnikiem, który doskwiera osobie uzależnionej, jest nieodparta pokusa do napicia się, tak zwane: „muszę to mieć”.
i ten właśnie czynnik jest eliminowany podczas leczenia alkoholizmu. Osoba uzależniona przyzwyczaja się do środka (w tym przypadku do alkoholu) tak bardzo, że traktuje go jako zwykły pokarm. W momencie, kiedy człowiek jest bardzo głodny, jest w stanie zrobić bardzo wiele. W przełożeniu na alkoholika może to być:
picie denaturatu, picie byle się szybko upić, odwoływanie ważnych spotkań po to by się napić, zaniedbywanie obowiązków.
Leczenie alkoholizmu należy zacząć od identyfikacji problemu. Jeżeli zaniedbujesz obowiązki i bardzo często pijesz to odstaw na jakiś czas alkohol i zobaczysz co się będzie działo. Więcej na ten temat: alkoholizm-testy?
Leczenie odwykowe – różne metody
Jedną z najpopularniejszych metod walki z alkoholizmem stosuje ruch AA – anonimowi alkoholicy. 10 czerwca 1935 roku, dr. Bob zaprzestał picia i był to jego pierwszy dzień trzeźwości. Wtedy właśnie narodził się ruch AA. Społeczna działalność tych, którzy sięgnęli dna. Anonimowi alkoholicy leczenie alkoholizmu opierają na 12 krokach AA. Program ten w jasny sposób pokazuje plan postępowania w walce z chorobą alkoholową lub innym uzależnieniem. Pomaga odzyskać kontrolę i siłę do życia.
Leczenie alkoholizmu i leczenie odwykowe opracowane przez księcia Siddharthę Gautamę
Żyjący 2500 lat temu w Indiach w szóstym wieku przed Chrystusem. Miał 29 lat kiedy opuścił rodzinę i wyruszył w świat w poszukiwaniu sposobu na zapobieganie cierpienia.
Sześć lat po tym znalazł odpowiedź, wtedy wiedział jak owego cierpienia można uniknąć.
Budda uważał, iż najważniejsze jest aby wyzwolić i uwolnić samego siebie z samolubnych pragnień złośliwości i rozpaczy. Znalazł sposób jak uniknąć reakcji łaknienia. Budda twierdził, że w naszym życiu nie da się uniknąć bólu i, że same nasze narodziny są początkiem cierpienia. Napisał, że nasze zmysły są źródłem łaknienia i bez jego pozbycia się spokoju nie będzie.
Budda uważał, że żadne rzeczy, do których się przywiązujemy obojętnie czy są to rzeczy dobre czy złe, wszystkie przemijają i prowadzą do łaknienia.
Farmakologiczne leczenie odwykowe
Jest to raczej mało znana metoda, a swój początek wzięła w roku 1948 kiedy to wprowadzono lek likwidującu uzależnienia – Disulfiram. W połączeniu z alkoholem wywoływał on mdłości, bóle i poczucie lęku.
Obecnie postęp medycyny pozwolił na niewyobrażalny krok do przodu i zażywanie odpowiednich leków zupełnie eliminuje objawy uzależnienia.
Reakcja łaknienia wynika z zabużonego stanu biorównowagi. Osoba uzależniona przyzwyczaja się do alkoholu tak jak gdyby był on pożywieniem, w momencie kiedy brakuje pokarmu włącza się tak zwany system przetrwania w reakcji na głód, wzrastają stężenia dopaminy i pojawia się motywacja do działania. Trwa to tak długo dopóki głód nie zostanie zaspokojony. Kiedy to nastąpi wzrasta poziom serotoniny i oragnizm uspokaja się i potrzeba mija.