Leczenie alkoholizmu – prywatna Klinika leczenia uzależnień

Ciągi alkoholowe

Picie alkoholu przez 2-3 dni lub dłużej nazywamy ciągiem alkoholowym, jest on jednym z objawów choroby alkoholowej, a jednocześnie jeżeli ciągi występują u osoby dotychczas nieuzależnionej stanowią duże zagrożenie nałogiem.
Nie ma znaczenia czy spożywanie alkoholu ciągiem dotyczy osoby uzależnionej czy nie, w każdym przypadku jest problematyczne, stanowi duże zagrożenie dla zdrowia, niezależnie od spożywanych dawek alkoholu, wieku i stanu zdrowia pacjenta.
Jeżeli ciąg alkoholowy trwa krótko np. dwa dni i nie jest intensywny, nie jest wynikiem choroby alkoholowej, nie występują objawy abstynencyjne (AZA), osoba taka nie musi koniecznie korzystać z pomocy lekarskiej, jest sama w stanie przerwać spożywanie alkoholu. Zaleca się wówczas:
stanowcze odstawienie alkoholu, proszę nie korzystać z rad „czym się strułeś, tym się lecz”, nie stosujemy metody picia w coraz mniejszych dawkach, takie postępowanie to potoczne klinowanie, tylko przedłuża ciąg i zwiększa niebezpieczeństwo powikłań.
Po odstawieniu alkoholu warto odpocząć, nie wykonywać ciężkich prac, wysiłków fizycznych czy intelektualnych, zadbać o komfort dla ciała i umysłu.
Należy pamiętać o nawodnieniu organizmu, najlepiej wodą lub płynami izotonicznymi, kawa, silna herbata, mocno słodkie napoje mogą nawet nasilić odwodnienie, np. poprzez moczopędne działanie. Zalecamy picie dużych ilości wody, napoje izotoniczne można przygotować samemu mieszając soki z wodą w stosunku 1:1
W tych przypadkach nie jest konieczne dodatkowe przyjmowanie mikroelementów np. Magnezu, Potasu, Witamin, jeżeli jednak, prosimy pamiętać o umiarze i przyjmować te preparaty zgodnie z zaleceniami producentów. W przypadku dyskomfortu, miernego niepokoju, zaburzeń snu, można posiłkować się ziołowymi preparatami o uspokajającym lub nasennym działaniu.
UWAGA: nie przyjmować leków w stanie upojenia lub w ilościach przekraczających zalecane dawki

Jeżeli ciąg alkoholowy, nawet krótki, dotyczy:

  • osób uzależnionych od alkoholu, istnieje ryzyko, że nie będą one w stanie same go przerwać, a w konsekwencji narażą się na postęp choroby, poważne powikłania
  • osób z ciężką chorobą somatyczną lub psychiczną, istnieje ryzyko, że nasilą się objawy schorzenia podstawowego
  • osób u których wcześniej w podobnych przypadkach występowały napady drgawek ( padaczki alkoholowej) lub epizody majaczenia alkoholowego
  • osób u których, po przerwaniu ciągu lub gwałtownym zmniejszeniu dawek spożywanego alkoholu, występują nasilone objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego, niepokój, pobudzenie, bezsenność, drżenie rąk lub całego ciała, wzmożona potliwość, szybka akcja serca, wysokie wartości ciśnienia tętniczego.

Powinny one jak najszybciej poddać się konsultacji lekarskiej, wymagają one detoksykacji alkoholowej.

W naszej Klinice pomagamy przerwać ciągi alkoholowe, przeprowadzamy odtruwanie alkoholowe.

Przyjmujemy pacjentów w trakcie ciągów, również pod wpływem alkoholu.
Koniecznym warunkiem jest wyrażenie przez pacjenta świadomej, pisemnej zgody na leczenie i dostosowane zachowanie.